Grajmy Razem: “Zbierz 15!” – Szybka Gra Matematyczna dla Ciebie i Twojego Dziecka

Back to Aktualności

Grajmy Razem: “Zbierz 15!” – Szybka Gra Matematyczna dla Ciebie i Twojego Dziecka

W poszukiwaniu ciekawych, edukacyjnych i jednocześnie zabawnych sposobów na spędzanie czasu z dziećmi, zdarza się, że wciąż sięgamy po sprawdzone gry jak kółko i krzyżyk. Ale co powiecie na odrobinę odmiany, która jednocześnie rozwinie umiejętności matematyczne waszych dzieci? Przedstawiamy grę “Zbierz 15!”, która jest prostą i ciekawą alternatywą nie tylko rozwijającą umiejętność liczenia, ale i strategiczne myślenie.

Potrzebne materiały to zaledwie:

  • Kartka papieru
  • Coś do pisania

 

ZASADY GRY:

Grę rozpoczynają dwaj gracze: jeden wybiera liczby parzyste, a drugi – nieparzyste, z zakresu 1-10.
Na kartce należy narysować pole gry podobne do tego z kółka i krzyżyka, jednak zamiast kół i krzyżyków, gracze będą wypełniać je wybranymi przez siebie wcześniej liczbami.
Gracze na przemian wpisują swoje liczby (parzyste lub nieparzyste) w pola, starając się jako pierwsi utworzyć sumę równą 15 w jednej linii – poziomo, pionowo lub na ukos.
Partia kończy się, gdy któryś z graczy zdoła zebrać liczby sumujące się do 15 lub gdy zabraknie wolnych pól.

Dlaczego warto grać?

Gra “Zbierz 15!” nie tylko sprawia mnóstwo radości, ale również uczy logicznego myślenia i podstawowych umiejętności matematycznych. Dzieci uczą się strategii i przewidywania, a także ćwiczą umysł w zakresie szybkiego sumowania liczb. Jest to również świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu, co sprzyja budowaniu pozytywnych relacji rodzinnych.

Wariacje gry:
Gdy “Zbierz 15!” zostanie opanowana, można wprowadzić warianty, np. zmieniając zakres liczb lub cel sumy, aby gra była ciągle wyzwaniem i nie traciła na atrakcyjności. Wariacje dobrze wybrac wspólnie z dzieckiem i przetestować pomysły, które padną z jego strony. Czy każda propozycja jest trafiona?

Podsumowując:
“Zbierz 15!” to doskonały sposób na łączenie zabawy z nauką. Prosta w założeniach, ale angażująca i rozwijająca gra sprawdzi się w każdym wieku, oferując doskonałą rozrywkę matematyczną, która jednocześnie stymuluje mózg. Przygotujcie kartkę, coś do pisania i zacznijcie zabawę – kto pierwszy zbierze 15?

W naszej szkole, na pewno będziemy wykorzystywać tę grę podczas zajęć z matematyki, które opierają się na nowym programie MATPLUS!

 

 

Back to Aktualności